Bezpieczne zakupy
Idosell security badge
2017-12-20

Jak chronić się przed kleszczami

Jak rozpoznać kleszcza?

 
Na świecie wyróżniamy około 900 gatunków kleszczy, z czego 19 z nich występuje na terytorium Polski. Z biologicznego punktu widzenia kleszcze to pajęczaki, więc wyróżniamy u nich osiem odnóży. Kleszcze zaliczamy do pasożytów - by przetrwać i móc się rozmnażać potrzebują do tego żywicieli (inne organizmy w tym ludzi), na których żerują. Pożywieniem kleszczy jest krew.
 
Przełom marca, kwietnia to okres, kiedy kleszcze zwiększają swoją aktywność. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów stanowią jednak poważne zagrożenie przenosząc patogeny. Patogeny te mogą powodować poważne choroby, a przenoszone mogą być na kilka sposobów:
 
ze śliną żerującego kleszcza
podczas cofania się treści jelita kleszcza (regurgitacja)
wydalanie zakażonego kału przez kleszcze
wtarcie w skórę zakażonych wydzielin kleszczy
picie surowego mleka krów i kóz zainfekowanych KZM
 
 
Patogeny te mogą powodować poważne choroby, a najbardziej poważne z nich to kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz borelioza. Współczesna medycyna jest tylko częściowo skuteczna jeśli chodzi o leczenie KZM. Łagodzi ona bowiem objawy choroby, lecz nie ma leków zwalczających wirusa. Są natomiast dostępne skuteczne szczepionki. W przypadku Boreliozy stosuje się długotrwałe leczenie bardzo silnymi antybiotykami.
 

Kierując się zatem zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć powinniśmy unikać ukłucia kleszcza. Dzięki poradom w dalszej części tego artykułu dowiesz się jak to zrobić.

pixel